Facebook Twitter Google+ Youtube Pinterest
Lansman Dergisi
Son Dakika
Ekonomi İş Dünyası7121 Okuma     15.12.2016 - 23:44:58

AKFEN HOLDİNG 2017’DE YATIRIM REKORU KIRIYOR

Akfen Holding 6 Milyar TL’lik yatırım paketinin ilk açılışını Mersin Limanı’nda yaptı.

AKFEN HOLDİNG 2017’DE YATIRIM REKORU KIRIYORlansman@lansmandergisi.com lansman@2016

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın bugün açılışı yapılan 650 milyon TL’lik East Med Hub Terminali (Doğu Akdeniz Terminali)’nden sonra sırasıyla açılışı planlanan yatırımların şu şekilde olduğunu belirtti;

 


Açılış Tarihi

Yatırım İsmi

Yatırım Miktarı

Şubat 2017

Isparta Şehir Hastanesi

1 milyar 150 milyon TL

Ağustos 2017

Menzelet, Kılavuzlu, Çalıkobası ve Çiçekli Hidroelektrik Santralleri

1 milyar 400 milyon TL

Ekim 2017

Güneş Enerji Santrali

450 milyon TL

Aralık 2017

Eskişehir Şehir Hastanesi

1 milyar 400 milyon TL

Aralık 2017

Öğreci Yurt Yatırımları (Isparta ve Kütahya) ve

Diğer Yatırımlar

200 milyon TL

Nisan 2018

Tekirdağ Şehir Hastanesi

900 milyon TL

Toplam

5 milyar 500 milyon TL

 

Akfen Holding’in iştiraki Mersin Uluslararası Limanı’nın (MIP) dünya limanlarıyla rekabet gücünü arttırmak ve mega gemilerin limana uğramasını sağlamak amacıyla inşa edilen “East Med Hub Terminali” (Doğu Akdeniz Terminali) düzenlenen bir törenle hizmete açıldı.

 

Yeni terminal sahasında düzenlenen törene T.C. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Akfen Holding ve MIP Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, PSA Avrupa&Amerika Bölge CEO’su ve MIP Yönetim Kurulu Üyesi David Yang’ın yanı sıra kent protokolü ve sektör temsilcileri ile PSA, Akfen ve MIP’nin üst düzey yöneticileri katıldı.

 

Açılış töreninde konuşan Akfen Holding ve MIP Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Türkiye’nin geçmiş yıllarda olduğu gibi istikrarlı bir şekilde büyümesi için yatırımlarına durmadan devam ettiklerini belirtti. Hamdi Akın, sözlerine şöyle devam etti: “Akfen Holding olarak ‘2017 yılında toplam 6 milyar TL’lik’ yatırım yapıyoruz. Bunun 3,4 milyar TL’sini sağlık alanında Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeli ile yatırımını üstlendiğimiz Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ şehir hastaneleri projeleri oluşturuyor. Şehir Hastaneleri projelerimizi 2017 yılı sonunda hizmete açılıyor. Ayrıca enerji sektöründe 1,8 milyar TL’lik bir yatırım planımız var. Türkiye’nin hızla artan enerji talebine katkı sağlayabilmek adına HES, GES ve RES projelerimizi çeşitlendirerek yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Son olarak geçtiğimiz Kasım ayı içinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihalesi yapılan Elektrik Üretim A.Ş.´ye (EÜAŞ) ait toplam 178 MW gücündeki Menzelet ve Kılavuzlu hidroelektrik santralleri için 1 milyar 250 milyon TL ile en yüksek teklifi verdik. İlgili santrallerin Grubumuza en kısa sürede devri için gerekli çalışmaları sürdürüyoruz.”

 

“2. faza 2017 yılında başlamayı planlıyoruz”

Liman ve madencilik sektöründeki yatırımlarına devam ettiklerini vurgulayan Akın, Mersin Uluslararası Limanı (MIP) bünyesinde hayata geçirdiğimiz East Med Hub Terminali (Doğu Akdeniz Terminali) devam eden yatırımlarımızın ilk adımını oluşturuyor. 2014 yılında başladığımız rıhtım genişleme projesinin birinci fazını bugün hizmete açıyoruz. East Med Hub Terminali’nin devreye girmesi ile birlikte limanımızın rıhtım kapasitesi 2,6 milyon TEU’ya ulaştı. Projenin ilk fazı için şu ana kadar yaklaşık 170 milyon dolar yatırım yaptık. Genişleme projesinin ikinci fazına ise 2017 yılında başlıyoruz” dedi.

 

“MIP’deki toplam yatırım bedeli 1 milyar doları aştı”

2007 yılında MIP’nin imtiyaz hakkını devralmak için 755 milyon dolarlık imtiyaz bedeli ödediklerini hatırlatan Hamdi Akın, “Yeni hizmete açtığımız EMH Terminali ile birlikte MIP için bugüne kadar yaptığımız yatırımların toplam değeri 1 milyar doları aştı. Mevcut durumda maksimum 400 metre uzunluğunda ve 15 metre derinliğinde olan 18.000 TEU kapasiteli gemilerin uğrayabildiği limanda, East Med Hub Terminali (Doğu Akdeniz Terminali) ile mega gemilere hizmet verilmeye başlandı ve böylece aktarmasız direkt seferler yapılabiliyor” diye konuştu.

 lansman@lansmandergisi.com lansman@2016

David Yang, “Bu önemli yatırım mega gemilere Mersin’in kapılarının açılmasını sağladı”

Törene katılan PSA Avrupa&Amerika Bölge CEO’su ve MIP Yönetim Kurulu Üyesi David Yang ise konuşmasında; konteyner gemilerinin son 10-15 yıl içinde muhteşem bir büyüme gösterdiğini, bu olağandışı boyutlara sahip gemilerin piyasaya sürülmesiyle sektördeki gelişim hızının doruğa ulaştığını söyledi. Yang, sözlerine şöyle devam etti: “Hizmete açılan East Med Hub terminalinin sahip olduğu olanaklar bugünkü endüstrinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliktedir. Bu önemli yatırım mega gemilere Mersin’in kapılarının açılmasını sağlamıştır. MIP ilerleyen süreçte direkt seferlerin açılması ve sefer sürelerinin kısalmasıyla Orta Doğu ve bağımsız devletler topluluğu ülkelerinin de ana limanı konumuna erişecektir. Altyapı, teknoloji ve insan kaynağı olarak yaptığımız yatırımların yanı sıra MIP bölgede yarattığı ekosistem ile de kente ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanmaktadır.”

 

David Yang: “Tüm bu yatırımların sonucu olarak, MIP bugün, yıllık 1 milyon 500 bin TEU konteyner, 9 milyon ton konvansiyonel yük elleçleyen, yıllık toplam işlem hacmi 30 milyon tonu aşan dünya klasmanında rekabet eden bir liman haline geldi. Hizmet verdiğimiz 17 konteyner operatörü ile birlikte 100’den fazla limana bağlantı kuruyoruz. Ayrıca EMH Terminali’nin sahip olduğu altyapı ve ekipman ile limanın yıllık konteyner elleçleme kapasitesi 1 milyon 800 bin TEU’dan 2 milyon 600 bin TEU’ya ulaştı. Biz gelecekte dünya ölçeğinde bir limanı Mersin’e kazandırmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

1,5 yılda tamamlanan East Med Hub Terminali’nde hizmet vermesi amacıyla 49 metre yüksekliğinde 23 sıra 4 adet dev rıhtım vinci yatırımı yapıldı ve bu vinçlerin yıllık elleçleme kapasitesi toplam 800 bin TEU’dur. Ayrıca geri sahada çalıştırılacak 8 adet 6+1 sıralı elektrikli RTG, 15 adet terminal traktör ve 3 boş konteyner elleçleyicisi ve 2 adet römorkör BP (2X60T) satın alındı. MIP, PSA ve Akfen’den aldığı güçle hem hizmet kalitelerini artıracak iş planları ortaya koyacak, hem de müşterilerine ve ülke ekonomisine yarar sağlayacak yeni hedefler yaratarak istikrarlı bir şekilde büyümeyi sürdürecektir.

 

Mersin Uluslararası Limanı MIP Hakkında

PSA International ve Akfen Holding ortaklığıyla kurulan Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), 11 Mayıs 2007 tarihinde T.C.D.D. Mersin Liman İşletmesini, 36 yıl süreyle devralmıştır.

 

PSA dünya genelinde uluslararası liman işletme ağına sahiptir. PSA, 16 ülkede 40 liman işleten dünyanın önde gelen konteyner liman işletme şirketidir.

 

1976 yılında faaliyetlerine başlayan Akfen Holding; havalimanı, liman yatırım ve işletmeciliği başta olmak üzere, enerji, deniz ulaşım, inşaat, su dağıtım ve atıksu hizmetleri ve diğer altyapı yatırımları ile gayrimenkul yatırım projelerinin geliştirilmesi konularında faaliyet göstermektedir.

 

Mersin Uluslararası Limanı, Ankara, Gaziantep, Kayseri, Kahramanmaraş, Konya gibi Türkiye’nin sanayileşmiş kentleri ile Suriye, Irak ve İran gibi sınır komşusu olan ülkelere, demiryolu ve karayoluyla bağlıdır. Orta Doğu ve Karadeniz’le olan aktarma ve hinterland bağlantılarıyla, Akdeniz Bölgesi’ndeki ana konteyner limanlarından biridir.

 

Liman vinçlerini ve RTG ekipmanlarını elektrik enerjisi ile çalışır hale getiren Mersin Limanı bu sayede, çevre için zararlı gazların doğaya salınımını engellemiş, karbon emisyon oranının azalarak ekonomik ve çevreci bir liman olma yönünde emin adımlarla ilerlemektedir. Proje dahilinde 11 adet rıhtım vinci ve 33 adet RTG elektrik enerjisi ile çalışır hale gelmiştir.

 

Mersin Limanı, 2007 yılında özelleştirmesinin ardından gerçekleştirdiği altyapı ve ilave ekipman yatırımları ile konteyner işlem hacmini 2015 yılında 1,47 milyon TEU’ya çıkartarak dünyanın en büyük 100 konteyner limanı arasına girmiştir.

 

Türkiye’de en fazla ihracat & ithalatın gerçekleştirildiği liman olan Mersin Uluslararası Limanı, 112 hektar geri sahasıyla Türkiye’nin en büyük çok amaçlı limanıdır. Öte yandan Türkiye’nin en fazla istihdamı sağlayan limanı olan MIP’nin 2007 yılında 607 olan personel sayısı bugün 1.433 kişiye ulaşmıştır.

 

Mevcut durumda maksimum 400 metre uzunluğunda ve 15 metre su çekimi olan 10.000 TEU’dan büyük kapasiteli gemilerin uğrak yapabildiği limanda, mega gemilere hizmet verilmeye başlanması aktarmasız direkt seferlerin açılmasını teşvik edecektir.

lansman@lansmandergisi.com lansman@2016

Haber Kaynağı: lansmandergisi/lansmanhaberleri

Manşet Haberler
  • Pop-up kameralı Huawei Y9 Prime 2019 Türkiye’de satışa çıktı
  • BMW Ağustos Ayına Yeni Modeller ve...
  • Porsche AG´den ilk 6 ayda 133 bin araç satışı...
  • İstanbul’un en büyük su parkı Marina Aquapark...
  • ASTON MARTIN’İN İLK ELEKTRİKLİ MODELİ...
  • Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul yarın başlıyor...
  • Türkiye’nin ve dünyanın birçok ülkesinin önemli galerilerini
  • Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı tarafından...
  • Satış rakamı 400 bini geçen ilk elektrikli otomobil...
  • Saati 1 TL’ye elektrikli otomobil deneyimi ayrıcalığı...
Spor   |   Espor   |   Tanıtım & Organizasyon & Etkinlik   |   Dünyadan   |   Özel Günler Ve Kutlamalar   |   Mücevher   |   Havacılık   |   Alışveriş   |   Oto Motor Motosport Ve Yarışlar   |   Sosyal Sorumluluk   |   Ekonomi İş Dünyası   |   Turizm Tatil Gezi   |   Müzik   |   Lansman Haber   |   İnşaat Yapı & Projeler   |   Kültür Sanat   |   Sinema Tiyatro   |   Emlak Gayrimenkul   |   Mimari Dekorasyon Mobilya   |   Cemiyet   |   Mekanlar   |   Yaşam Stil   |   Teknoloji   |   Sağlık   |   Moda   |   Fuarlar   |   Otomotiv   |   Denizcilik